Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 17.09.2012 08:22:59
Folklórny súbor Strážov
O súbore

   

 V malebnom prostredí stredného Považia, obklopeného Strážovkými vrchmi a Bielymi Karpatmi, sa rozprestiera mesto Ilava.     I tu sa našli ľudia, ktorí sa túžili venovať folklóru a šíriť ho ďalej, a tak z ich iniciatívy uzrel svetlo sveta folklórny súbor Strážov. Stalo sa tak 3. augusta 1992 a názov dostal podľa dominanty okolitého pohoria.

Odvtedy združuje nadaných tanečníkov a hudobníkov, ktorí majú hlboko v srdci zakorenenú lásku  k spevu, tancu a tradíciám nášho krásneho Slovenska. Zároveň sa tým súbor snaží odovzdať tieto poklady mladým členom i širokému okruhu divákov v publiku. Oživuje zvyky strarých materí a zabraňuje, aby sa na tieto hodnotné slovenské prvky zabudlo. Drahocenný čas, ktorého je v dnešnej dobe menej a menej, venujú tejto ušľachtilej činnosti študenti i pracujúci. Niekedy je to náročné, musia obetovať chvíle s rodinou, iné záujmy a svoje koníčky odložiť bokom. No oplatí sa. Za potlesk, uznanie a spokojných divákov to stojí a vždy všetkých naplní príjemný pocit a radosť.

Členovia zachovávajú staré zvyky i mimo vystúpení, v bežnom živote. Každý rok sa zídu pri stavaní mája jednému z dievčat a na Veľkú noc všetky okúsia vedro s ľadovou vodou a šľahanie korbáčmi. Samozrejme od krojovaných mládencov veselej nálady, ktorí vždy pricválajú na vyzdobenom voze ťahanom koňmi. Populárnym sa stalo vystúpenie folklórneho súboru na svadbách. Tu predvádza okrem tancov aj humornú scénku, ktorá nemá konkurenciu široko-ďaleko, a popolnočné začepčenie nevesty za znenia symbolických piesní a čarovnej atmosféry.

Radosť rozdáva FS Strážov ulahodením pre oko i ucho. V repertoári sa nachádzajú  tance, ktoré Vás prevedú takmer celým Slovenskom. Od Myjavy, Trenčína, Terchovej, cez Hron, Podpoľanie až Zempín a Šariš. Takisto i hudobná zložka ponúka pestrú paletu ľudových piesní a sólových a skupinových spevov v podaní dievčat.

Svoj program členovia súboru predstavili na rôznych kultúrnych, spoločenských podujatiach, súťažiach i festivaloch.

Na Slovensku to boli: Svetový Matičný festival Mládeže v Martine, Folklórny festival v Dubnici nad Váhom, Východoslovenský festival v Gelnici, Celoslovenksý festival v Púchove atď. 

Zo zahraničných krajín súbor navštívil Poľsko, Nemecko, Juhosláviu, Belgicko, Chorvátsko, Francúzsko a často vystupuje u západných susedov v Čechách a na Morave.

V súčasnosti súbor ponúka vystúpenia pre širokú verejnosť i pre súkromé spoločenské a rodinné podujatia. Z repertoáru je možné vytvoriť program od 5 do 80 minút.

TOPlist
Tvorba webových stránok na WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok